Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Obec

Vitajte na oficiálnych stránkach obce Utekáč

Názov obce Utekáč vznikol údajne podľa úteku uhorského kráľa Belu IV. so svojou družinou cez údolie pred tatárskym vojskom. Okolie Utekáča v rokoch 1553 až 1598 v čase osmansko-tureckých vpádov bolo husto pokryté hlbokými lesmi, ktoré sa stali dobrým útočiskom ľudí pred vpádmi. Prvá písomná zmienka o obci sa zachovala v záznamoch Banského štátneho archívu v Banskej Štiavnici v roku 1593. História obce je úzko spätá so sklárskou výrobou. Utekáč sa dostal do povedomia ľudí vznikom sklárne, ktorú založil v roku 1787 gróf Anton Forgáč. Mnohí pracovníci prišli z Bavorska, Rakúska a z Čiech.Gróf Forgáč zaviedol budenie sklárov v Utekáči tak, že miestny šmelcír po natavení skloviny prechádzal sklárskou kolóniou a klepaním na liatinu ich zvolával do práce. Táto tradícia pretrvala viac ako 100 rokov. Neskôr sklárne patrili rodine Kuchynkovcov. Podľa ich dcéry, ktorej sklárne daroval, dostali meno Clara. Neskôr patrili nemeckej sklárskej rodine Bauerovcov, ktorí sa zaslúžili o rozvoj obce, postavenie školy, kvalifikovaného učiteľa, ako aj o školskú dochádzku všetkých sklárskych detí. Počas svojej existencie prešla obec i skláreň viacerými vývojovými etapami. Novodobá história Utekáča sa začala písať po roku 1993, kedy sa dovtedy ako miestna časť osamostatnila od Kokavy nad Rimavicou. V 90. rokoch 20. storočia skláreň zápasila s ekonomickými problémami, ktoré skončili jej existenciu. Utekáč svojou tvorbou preslávilo aj známe "trio Kubincovcov" - fujaristov, interpretov slovenskej ľudovej hudby a výrobcov fujár.

V súčasnosti má obec 1002 obyvateľov a rozlohu 2688 ha. Okolo obce sa tiahne veniec horských pásiem patriacich do sústavy Slovenského rudohoria. Nadmorská výška sa pohybuje od 450 do 910 m nad morom. Celé územie sa vyznačuje členitosťou a svahovitosťou terénu pohybujúcou sa okolo 30 stupňov. Rozsiahlosť územia má značný vplyv na klimatické pomery, ktoré sa v jeho jednotlivých častiach od seba odlišujú.


 

Kultúrno-historické pamiatky a zaujímavosti

  • neogotická kaplnka sv. Antona Paduánskeho postavená okolo roku 1824 (v nej hrobka rodu Kuchynkovcov)
  • skláreň Clara z roku 1787
  • kaštieľ grófa Forgáča postavený okolo roku 1800
  • drevená zvonica postavená okolo roku 1824
  • rázovitá architektúra starých dreveníc
  • pomník padlých v SNP
  • v miestnych častiach obce v Drahovej a v Havrilove sú vystavané kaplnky, ktoré slúžia veriacim v týchto lokalitách

 

Turistika a šport

Okolie obce je pokryté lesmi. Bohaté na lesnú zver a lesné plody ponúkajú široké možnosti využitia pre rozvoj cestovného ruchu regiónu. Okrem chatárčenia a farmárčenia sú tu v zime ideálne podmienky pre bežecké, ako aj zjazdové lyžovanie. Lyžiarske vleky sú priamo v obci Utekáč s prístupom od štátnej cesty. Terén je vhodný aj pre náročných lyžiarov. V miestnych častiach Drahová a Havrilovo je zachovaný základný ráz starých dreveníc, bývalých starousadlíkov.


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

KAMEROVÝ SYSTÉM

Názov projektu:   Bezpečne v obci Utekáč   Všeobecný cieľ projektu: V rámci situačnej prevencie kriminality zvýšiť bezpečnosť obyvateľov a návštevníkov obce Utekáč a zvýšiť ochranu majetku a majetku obyvateľov a návštevníkov obce.   Špecifický cieľ projektu:  Vybudovať monitorovací kamerový systém v obci tak, aby bola zabezpečená

Dobudovanie tržnice s kultúrno – oddychovou zónou a vybudovanie pódia v kultúrno – oddychovej zóne

Dobudovanie tržnice s kultúrno – oddychovou zónou a vybudovanie pódia v kultúrno – oddychovej zóne

webygroup

Úvodná stránka