Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

História obce Utekáč podľa spracovania OZ Iskra Utekáč

História obce Utekáč

Názov vznikol podľa povesti z roku 1241, keď tadiaľto unikal uhorský kráľ Belo IV. pred  hordami Mongolov po Bitke na rieke Slanej. Túto udalosť opisuje spisovateľ Ján Poničan v historickom románe Skaza hradu. Za prvú zmienku sa považuje archívny zápis v Banskej Štiavnici o obci s názvom Utekáč z roku 1593. Posledné storočie si všetci obyvatelia nášho regiónu mysleli, že história našej obce sa datuje do roku 1787 vznikom sklárne, ktorú dal postaviť gróf Anton Forgáč. Táto oblasť bola v tom období osídlená veľmi riedko. Gróf Anton Forgáč priviedol do našej obce rôznych sklárskych majstrov, odborníkov z jednotlivých priemyselných centier Nemecka, Maďarska, Čiech a Moravy, Rumunska a Ukrajiny. Na výrobu skla sa využívali suroviny, ktoré sa nachádzali v blízkom okolí - kremeň, drevo a voda z rieky Rimavica. Sklárska tradícia, ktorá trvala viac ako 215 rokov vyt vorila v tejto oblasti doslova "utekáčsky fenomén". Prezentovaním odbornou prácou majstrov sklárov známou po celom svete. Výrobky, ktoré získavali prvenstvo r. 1900 v Paríži, v roku 1904 zlatú medailu na svetovej výstave v St. Louis, v roku 1906 zlatú medailu v Miláne za dekorovanie úžitkového skla, ktoré dizajnérsky spracoval Štefan Šovanka.

Zastavením sklárskej výroby 30.11.1998 akoby sa zastavil i čas v našej doline. Hodnoty, ktoré vytvorili za viac ako 2. storočia majstri sklári, sa vytrácajú a pre nové generácie sú už neznáme. To sú dôvody, prečo sme sa rozhodli venovať času histórie svojich predkov, prapredkov, ktorých korene žijú v našich dušiach. Veríme, že usporiadanie historického festivalu dá možnosť nám preniknúť do dôb dávno minulých a vzdať hold a úctu všetkým, ktorí po stáročia vytvárali hodnoty nášho slovenského národa.

Hodnoty, ktoré vznikali v ťažkých časoch na nšom malom Slovensku. Vieme, že história nášho národa je ešte stále ukrytá v našich horách, ktoré nám majú čo ešte povedať. Záleží len na nás, ako budeme vnímať životy svojich predkov a hodnoty, na ktoré by sme nemali zabúdať, Česť ich pamiatke!

Čo bolo v Utekáči naj:

- najväčšia hutská hala v Uhorsku

- konštrukcia strechy bola kultúrno-technická pamiatky

- najväčšia parná píla v Uhorsku v časti Dlhá Lúka

- prvýkrát sa v Uhorsku začalo lisovať sklo v Utekáči, ktorého výrobu zaviedol Gejza Kuchynka v roku 1881

- v roku 1889 Utekáčska sklárska spoločnosť dala postaviť gymnázium v Rimavskej Sobote

Kultúrne pamätihodnoti:

- Kaštieľ Grófa Forgáča z roku 1800

- Kaplnka Svätého Antona Paduánskeho z roku 1824, ktorá slúži ako hrobka rodu Pichlerovcov a Kuchynkovcov

- Drevená zvonica z roku 1824

- v miestnych častiach Drahová a Havrilovo sú zaujímavé malé kaplnky, slúžiace k cirkevným obradom

Pamätné tabule: